Znáte to jistě sami – mnoho z nás zažívá náročný život plný stresu. To s sebou přináší rizika, která nemusíme ihned rozpoznat a proto je důležité nepodcenit prevenci závažných onemocnění. A právě důkladná preventivní prohlídka může pomoci včas odhalit onemocnění, které se zatím neprojevuje příznaky. V případě kardiologické prevence se jedná zejména o počátky srdečního či cévního onemocnění.

Známé japonské přísloví praví „Nejlepší čas něco udělat byl před rokem. Druhý nejlepší čas je dnes”. V otázce vašeho zdraví toto přísloví platí dvojnásob. Pokud kouříte, trpíte obezitou, nebo diabetem, spadáte přímo do rizikové skupiny, ale vyšetření se doporučuje také každému, kdo má v rodinné anamnéze kardiovaskulární onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin či cévní mozková příhoda.

Preventivní vyšetření se dá zvládnout za 1-2 setkání s lékařem. Výsledky vyšetření s vámi lékař podrobně projde přibližně za týden po kardiologické prohlídce při krátké kontole. Po vyhodnocení testů budete mít k dispozici lékařskou zprávu a společně s kardiologem také získáte konkrétní doporučení, čeho se v životě vyvarovat a jak změnit navyklé stereotypy, aby se včas snížilo riziko onemocnění.

V případě, že preventivní prohlídka odhalí zdravotní problém dostanete také doporučení jak dále postupovat, včetně případné konzultace s dalšími odborníky na daný problém.

Nikdy ale nezapomínejte, že prevence je mnohem efektivnější než léčba.